Vyhľadávanie
Sebestačný dom ako cesta k energetickej nezávislosti
Dátum publikovania
Sdílení

Sebestačné domy sú cestou, ako žiť ekologicky a nezávisle. Je známe, že najväčšou položkou z hľadiska bývania sú financie na energie, taký sebestačný dom si vyrobí všetku energiu sám, takže už sa vás nemusí týkať zvyšovania cien od dodávateľov.

Čo je sebestačný dom

Chystáte sa stavať nový rodinný dom a je vám blízka otázka udržateľnosti, potom by napríklad energeticky nezávislý dom mohol byť tým smerom, ktorým by ste sa radi vydali. Poďme si najskôr ujasniť, čo by taký sebestačný dom mal v ideálnom prípade vedieť:

  •      vyrobiť a akumulovať elektrickú energiu pre svoju spotrebu,
  •      vyrobiť, zachytiť dostatok tepla pre celý dom,
  •      zachytiť a čistiť dažďovú vodu, ktorú možno potom ďalej využívať na splachovanie, sprchovanie, závlahu
  •      na spotrebu pitnej vody využívať vŕtanú studňu.

 

Zvýšiť svoju sebestačnosť môžete vždy

Samozrejme, nie vždy je možné alebo výhodné stavať dom odstrihnutý od všetkých sietí. Aj v domoch, kde vyššie spomínané prvky nemožno aplikovať v celej ich šírke, prípadne ak chcete svoj dom iba vylepšiť, je možné aspoň čiastočne uplatniť princípy sebestačnosti a zvýšiť tak vlastnú nezávislosť a zároveň šetrnosť k životnému prostrediu.

Pohled z okna z domu z vápenopískového zdiva

Vlastná energia z obnoviteľných zdrojov

Jednou z možností, ako znížiť svoju závislosť od dodávateľov energií, je vyrábať si vlastnú elektrinu pomocou solárnych panelov umiestnených na streche vášho domu. Cena solárnych panelov a batérií klesá, ceny energií naopak až závratnou rýchlosťou rastú, solárne panely sú preto čím ďalej tým lepšou investíciou.

střešní krytina s umístěnými fotovoltaickými kolektory

 S nami je inštalácia fotovoltaických panelov hračka

Pri inštalácii fotovoltaiky je vhodné siahnuť po našich strešných škridlách Beta alebo Hodonka. Je to totiž stávka na istotu, naša betónová strešná krytina je nielen krásna a odolná proti rozmarnému počasiu, ale v rámci nášho širokého sortimentu vám ponúkame aj špeciálne kolektorové škridly, ktoré zaistia bezpečné a funkčné osadenie slnečných kolektorov. Dokonca, aj keď už od nás strechu máte a solárne panely plánujete umiestniť v budúcnosti, potom len jednoducho podľa vašej potreby vymeníte základnú škridlu za tú kolektorovú.

střešní krytina administrativní budovy s fotovoltaickými panely

 

Odporúčame

Vyhľadajte najbližšieho regionálneho manažéra na 3 kliky!

Regionálni manažéri KM Beta pôsobia po celej Slovenskej republike. Vyhľadajte toho najbližšieho k vám.

    Kalkulačky materiálu

    Využite naše kalkulačky materiálu prostredníctvom ktorých si jednoducho spočítate spotrebu daného materiálu.
    Spočítať