Vyhľadávanie
Funkčné prádlo pre vlhké múry. Ako fungujú sanačné omietky?
Dátum publikovania
Sdílení

Vlhké mapy na stenách, soľné výkvety, plesne. Na pomyselnom rebríčku toho, čo doma naozaj vidieť nechcete, sa budú tieto prejavy vlhkosti muriva určite pohybovať na medailových pozíciách. Dôvody sú jasné - zhoršujú kvalitu bývania, môžu spôsobiť zdravotné problémy, znižujú cenu domu a ich skutočná príčina môže v dlhodobom výhľade ovplyvniť statiku. Riešenie vlhkého muriva je komplexný proces, nenahraditeľnú rolu v ňom zohrávajú sanačné omietky. Tie od nás, vďaka pórovitej štruktúre prepustia vodné pary a navyše vzdorujú zasoleniu. Laicky povedané, pracujú ako funkčná bielizeň športovca.

Príčin, prečo je murivo zasiahnuté vlhkosťou, je niekoľko. Predovšetkým ide o nefunkčnú alebo úplne chýbajúcu hydroizoláciu, nedostatočný odvod dažďových vôd alebo svahovanie pozemku smerom k domu. Môže ísť aj o kombináciu niekoľkých chýb. Výsledok je ale vždy jeden - voda, obsahujúca navyše agresívne soli, preniká do muriva, vzlína k povrchu, kde sa odparuje. Rozpustené soli v štandardnej omietke kryštalizujú, upchávajú póry, vytvárajú soľné výkvety. Časom dochádza aj k odpadávaniu materiálu, obzvlášť v exteriéri, kde degradáciu urýchľuje mráz. Poškodená omietka je pritom sprievodným javom, súbežne s tým dochádza k poškodzovaniu samotného muriva.

Naše riešenie? Systémové

Na vlhké steny máme k dispozícii dva produkty. Základom je jadrová sanačná odvlhčovacia omietka OS-401 so zrnitosťou 4 milimetre. Používa sa na prípravu postreku, ktorý má spevniť a zjednotiť savosť podkladu, teda múru. Následne sa OS-401 aplikuje ako hlavná vrstva. Jemná omietka OS-402, ktorá má veľkosť zrna 0,7 milimetra, je určená na povrchovú úpravu jadrovej omietky. Zloženie a vlastnosti majú zhodné. Základom je cement, kremičitý piesok a špeciálne prísady.

citát o sanančních omítek

Vďaka tomu je možné sanačný omietkový systém KM Beta použiť aj na nevysušené murivo alebo tam, kde nie je možné prevedením dodatočnej hydroizolácie stopercentne zabrániť vzlínaniu vody.

TIP: Sanačné odvlhčovacie omietky KM Beta sú s ohľadom na cementovú bázu mrazuvzdorné, môžu byť teda aplikované aj v exteriéri.

Obe zmesi sú určené výhradne na prípravu v bubnovej miešačke – počas toho sa zapracovaním dostatočného množstva vzduchu vytvorí potrebná štruktúra s pórmi.


Ako postupovať? Hlavne pomaly

Prvým krokom je dôkladná príprava podkladu. Nestačí totiž riešiť len poškodené miesta, stará omietka musí dole v súvislej ploche. A to minimálne jeden meter nad viditeľnú hranicu zavlhnutia. Následne sa odstránia rozrušené časti a škáry v murive vyškriabu do hĺbky približne dvadsiatich milimetrov. Po domurovaní poškodených častí a vyplnení hrubých nerovností v murive sa celá plocha zbaví prachu a úlomkov, napríklad priemyselným vysávačom alebo naopak stlačeným vzduchom. Pokiaľ je v mieste vedená elektroinštalácia, nesmie byť kotvená sadrou. V prípade, že to tak je, sadru nahradíme cementovou zmesou.

vlhké zdivo

POZOR: Odstránenú omietku a prípadnú suť zo stavby odvážajte, v žiadnom prípade ju nepoužívajte na zásypy. Obsahuje soli, ktoré sa môžu opätovne vylúhovať.

Ďalším krokom je postrek, ktorý vytvorí kontaktnú vrstvu medzi murivom a vlastnou jadrovou omietkou. Pripravuje sa zo sanačnej omietky OS-401. Pri nízkych otáčkach miešačky sa spracováva 10 minút. Nariedenie na potrebnú konzistenciu sa vykonáva až v poslednej minúte. Nanáša sa na dobre zvlhčené murivo. Maximálna hrúbka vrstvy je 5 milimetrov a nesmie vyplniť škáry. Takto vzniknutý mostík necháme zrieť. Po uplynutí minimálne jedného dňa je nutné celý múr znovu navlhčiť a následne môžeme pristúpiť k aplikácii jadrovej omietky.

cementový postřik

Tá sa pripravuje opäť pri čo najnižších otáčkach. A to po dobu 12 až 15 minút, kým nie je dosiahnutá smotanová konzistencia. Je nevyhnutné dodržiavať nielen dobu spracovania, ale aj pomer vody, ktorý je uvedený na obale. Sanačná jadrová omietka sa nanáša v hrúbke 20 až 30 milimetrov, optimálna vrstva je 25 mm. V prípade nutnosti prevedenia hrúbky od 30 do 40 mm vykonávajte nanášanie v dvoch vrstvách. Interval je minimálne jeden deň, pričom podklad zdrsnite a dôkladne navlhčite.

POZOR: Omietka sa sťahuje latou od spodu smerom nahor. Povrch sa nesmie hladkať či filcovať, inak hrozí uzavretie pórov. Po vytvrdnutí sa mierne zdrsňuje mriežkovou škrabkou.


Jemná sanačná omietka OS-402 sa môže nanášať až po vyschnutí jadrovej zložky – jeden deň na každý milimeter vrstvy. Aj tu miešame pomaly, dodržujeme maximálnu dobu do 15 minút. Odporúčaná hrúbka, aplikovaná na zvlhčený podklad, je dva až tri milimetre. Nanáša sa hladítkom. Ako konečnú úpravu je možné zvoliť vápennú, silikátovú alebo silikónovú farbu. Neprípustné je použitie disperzných alebo akrylátových náterov, inak sa celá sanačná vrstva uzavrie. Aj pre aplikáciu farby platia jasné pravidlá - nanáša sa až na dokonale vyschnutú omietku. Teda najskôr po 14 dňoch. Ideálne je dodržať známe pravidlo, že na vyschnutie jedného milimetra omietky je potrebný jeden deň.

aplikace sanační omítky

Kto pomôže

Pokiaľ uvažujete o využití nášho systémového riešenia pre vlhké murivo, kontaktujte niektorého z našich regionálnych manažérov. Ten vám poradí, kde sanačné omietky majú skladom, prípadne zodpovedia vaše ďalšie otázky.

pytle sananční omítky

Na čo si dať pozor?

Aplikácia sanačného systému KM Beta je ľahká. Pre stopercentnú funkčnosť je však potrebné starostlivo dodržiavať pokyny výrobcu. A aké sú najčastejšie chyby? Tu je stručné zhrnutie:

 

  •      zlé spracovanie zmesi – vždy v bubnovej, pomalobežnej miešačke
  •      použitie nekvalitnej alebo znečistenej zámesovej vody – musí byť pitná
  •      nedodržiavanie technologických prestávok – typicky u jadrovej omietky
  •      aplikácia pri nízkych teplotách – počas tuhnutia nesmie klesnúť pod 5 °C
  •      prievan a priame slnko – 14 dní po aplikácii zabraňujeme rýchlemu vysychaniu

Odporúčame

Vyhľadajte najbližšieho regionálneho manažéra na 3 kliky!

Regionálni manažéri KM Beta pôsobia po celej Slovenskej republike. Vyhľadajte toho najbližšieho k vám.

    Kalkulačky materiálu

    Využite naše kalkulačky materiálu prostredníctvom ktorých si jednoducho spočítate spotrebu daného materiálu.

    Spočítať

    Získajte exkluzívnu zľavu na stavebné materiály. Stačí sa zaregistrovať.

    Chcem zľavu