Samonivelačný poter je skvelým riešením pre podlahu, bez nutnosti brúsenia. Pokiaľ vás zaujíma, ako správne tento materiál aplikovať a dosiahnuť perfektný výsledok, pokračujte v čítaní.
Liaty sadrový poter je ideálny najmä ako podkladová vrstva vo vnútorných priestoroch všetkých typov bytovej a občianskej výstavby ako sú rodinné domčeky, bytové jednotky, kancelárske budovy a je vhodný na podlahy s podlahovým vykurovaním. Jeho použitie nie je vhodné v miestach s trvalou vlhkosťou (okolie bazénov, verejné WC, veľkokapacitné kuchyne, sauny, práčovne a podobne).
Priestory aplikácie musia byť uzavreté (nainštalované vyplne otvorov, alebo inak utesnené smerom do exteriéru). Pri realizácii a minimálne 48 hodín po nej je potrebné zaistiť, aby nedošlo k rýchlemu vysychaniu. Ideálna teplota je medzi +5 až +30 °C.
Podklad musí byť suchý, súdržný, zbavený prachu a mastných nečistôt. Podklad sa upravuje pri nasiakavých povrchoch penetráciou, pri nenasiakavých povrchoch adhéznym mostíkom, pri veľmi hladkých podkladoch mechanickým zdrsnením a penetráciou alebo mostíkom.
Odporúčané minimálne návrhové hrúbky poteru:
Dilatačné pásky upevníme sponkami alebo klincami pozdĺž priľahlých stien a po obvode všetkých prestupujúcich konštrukcií. Výška obvodovej dilatácie musí dosahovať nad finálny povrch. Pre nevykurované potery je hrúbka dilatácie 8 mm, pre potery s podlahovým kúrením je hrúbka 10 mm.
Pri liatí poteru postupuje od najvzdialenejších miest stavby smerom k východu. Konce hadice treba držať od pevného podkladu cca 20 cm. Pri liatí je potrebné zaistiť, aby materiál nezatekal pod hornú fóliu. Po naliatí poter pomocou radlovacích tyčí homogenizujte, zarovnajte a odvzdušnite (v oboch smeroch)
Pri pevne zabudovanom systéme sa poter aplikuje naraz v celej hrúbke. Voľne položené vykurovacie systémy je potrebné zaťažiť a zalievať v dvoch krokoch. Prvú vrstvu treba naliať do 2/3 výšky prierezu vykurovacích rúrok. Druhú vyrovnávaciu vrstvu treba naliať až po dosiahnutí pochôdznosti prvej vrstvy. v hrúbke minimálne 35 milimetrov od najvyššieho povrchu vykurovacieho systému.
Pochôdzny je poter po 24 hodinách. Až po 48 hodinách začnite s vetraním. Pri 20°C a 50% relatívnej vlhkosti vysychá poterová vrstva hrúbky 4 cm približne rýchlosťou 1 cm/týždeň. Vysychanie poteru môžete urýchliť riadeným nábehom podlahového kúrenia. Povlak alebo krusty na povrchu je možné po 3 až 5 dňoch odstrániť ometením.
Začítajte sa do niektorého z našich predchádzajúcich článkov:
Regionálni manažéri KM Beta pôsobia po celej Slovenskej republike. Vyhľadajte toho najbližšieho k vám.
Využite naše kalkulačky materiálu prostredníctvom ktorých si jednoducho spočítate spotrebu daného materiálu.
Získajte jasnú predstavu o spotrebe a nákladoch na materiál pre vašu stavbu.
Kalkulačka materiálu