Vyhľadávanie
Aké materiály zvoliť pri stavbe pasívneho domu?
Dátum publikovania
Tagy
Elegant Tehlové steny
Sdílení

Záujem o výstavbu domov v pasívnom štandarde v posledných rokoch prudko rastie. Dôvodom je nielen výrazná energetická úspora, ktorú pasívne domy prinášajú, ale aj vysoký komfort bývania. Základným predpokladom na realizáciu funkčného pasívneho alebo nízkoenergetického domu je pritom výber vhodného stavebného systému.

Zvolený materiál ovplyvňuje komfort bývania

Podľa štatistík trávia obyvatelia domácností až 90 % voľného času doma. Aj preto je dôležité pri plánovaní domu v pasívnom štandarde myslieť nielen na energetickú úsporu, ale aj na komfort. Do značnej miery ovplyvňuje pohodu práve stavebný materiál, ktorý musí trvalo vyrovnávať vnútornú teplotu v dome.

Správna kombinácia materiálov prinesie vynikajúce akumulačné vlastnosti, vďaka ktorým sa nebude dom v lete prehrievať a v zime sa zaobíde bez nadmerného prekurovania. V horúcich letných mesiacoch sa vám tak bude bývať dobre aj bez zapnutej klimatizácie.

Pozor na riziko vzniku tepelných mostov

Miesta, v ktorých dochádza vo väčšej miere k odovzdávaniu tepla, sa označujú ako tepelné mosty. Tie majú negatívny vplyv na tepelnoizolačné vlastnosti všetkých stavieb vrátane pasívnych. Navyše sú častým zdrojom vzniku plesní, ktoré súvisia s prenikaním vlhkosti. Najmä pri domoch v pasívnom štandarde je dôležité zvoliť stavebný materiál, pri ktorom bude kontrola a eliminácia tepelných mostov čo najjednoduchšia. Tepelné mosty sa objavujú najčastejšie v miestach napojenia dvoch konštrukcií, napríklad prekladov, okien a podobne.

Rodinný dom Ropice
Rodinný dom z vápennopieskového muriva - za pasívny dom dýcha kvalitný rekuperačný systém.

Vápennopieskové tehly – ideálne aj na stavbu domu svojpomocne

Jedným z materiálov vhodných na výstavbu pasívneho domu sú vápennopieskové tehly. Patria medzi ne napríklad tehly Sendwix, ktoré sú základným stavebným pilierom unikátneho murovacieho systému KM BETA. Systém dôsledne oddeľuje statické, akumulačné a akustické funkcie muriva od tepelnoizolačných. Postup výstavby je z hľadiska tepelných mostov ľahko kontrolovateľný, čo oceníte nielen pri stavbe svojpomocne. Vzhľadom na to, že sa jedná o stavebnicový systém, je pre svojpomocnú stavbu ideálna.

Vápennopieskové murivo KM BETA sa vyznačuje vysokou pevnosťou, ktorá umožňuje realizovať aj veľmi štíhle nosné steny (už od 175 mm). Vďaka tomu sa úžitková plocha na bývanie zväčší. Vo vápennopieskových tehlách sú navyše umiestnené elektrokanáliky, ktoré uľahčujú realizáciu rozvodov elektriny. Murivo má skvelé tepelnoakumulačné schopnosti, chráni pred hlukom a je ekologické.

Bojíte sa, že dom nebude „dýchať“? Problém rieši rekuperácia

Aby nedochádzalo k hromadeniu vlhkosti a vytváraniu vhodného prostredia pre rast a množenie plesní, musí dom „dýchať“. Mnohí majú z montáže zatepľovacieho systému obavy, pretože obálku dokonale uzavrie a zaistí nepriedušnosť stavby.

V prípade pasívnych a nízkoenergetických domov však tento problém spoľahlivo riešia systémy rekuperácie, ktoré zaisťujú riadenú obmenu vzduchu. Vo vnútorných priestoroch bude vždy príjemná klíma, a to pri minimálnych tepelných stratách. Rekuperačné systémy totiž nielen že zaisťujú obmenu vydýchaného vzduchu za čerstvý, ale súčasne odovzdávajú zvyškové teplo. Aj vďaka tomu je bývanie v pasívnych domoch zdravé aj lacné na prevádzku.

Výber vhodného stavebného systému je pri realizácii pasívneho domu zásadný. Venujte mu preto patričnú pozornosť. Zvoľte taký, pri ktorom bude riziko výskytu tepelných mostov minimálne a ktorý prinesie maximálnu tepelnú pohodu aj vysoký komfort bývania.

Odporúčame

Vyhľadajte najbližšieho regionálneho manažéra na 3 kliky!

Regionálni manažéri KM Beta pôsobia po celej Slovenskej republike. Vyhľadajte toho najbližšieho k vám.

    Kalkulačky materiálu

    Využite naše kalkulačky materiálu prostredníctvom ktorých si jednoducho spočítate spotrebu daného materiálu.
    Spočítať