Ako získať dostatok metrov na úzkom pozemku? Čo platí na prípadný hluk v okolí? Ako sa vyhnúť vysokým nákladom na údržbu? S kým sa pustiť do stavby, keď o tom neviem skoro nič? Presne tieto otázky riešil Lukáš. Po niekoľkých sťahovaniach z bytu do bytu mal jasný plán - vlastný dom. Pýtal sa, počúval, čítal, zvažoval. A výsledok? Dom s dostatočnou plochou 130 metrov, nízke náklady na prevádzku aj údržbu. A k tomu pokoj. Pri stavbe aj po nej.
Miesto krásne, samotný pozemok ale do kolónky "ideálne pre stavbu" úplne nezapadal. Limitom nebola jeho veľkosť, ale dispozícia - konkrétne šírka len 15 metrov. Keď sa odpočítali nutné odstupy od okolitých parciel, bolo jasné, že cestou je dom s netypickou dispozíciou. „Vyšlo nám, že v našom prípade budú ideálne rozmery 8×16 metrov,“ hovorí Lukáš.
Ďalším problémom na riešenie bola akustická pohoda. Dom sám stojí v zástavbe, navyše južne pod obcou leží trasa rýchlostnej cesty R1. „Nejde o nič hrozné, napriek tomu sme v tomto smere nechceli nič podceniť,“ spomína Lukáš. Pred ním, ako pred investorom, sa tak zišli dve protichodné požiadavky – nájsť murovací materiál, ktorý nebude svojou hrúbkou uberať vnútornú plochu, zároveň však svojou hmotou vystaví dostatočne razantnú stopku vonkajšiemu hluku.
"Nemal som žiadne hlbšie znalosti stavebných technológií a materiálov. Veľa som sa preto pýtal, zbieral referencie. Z mnohých dôvodov ma zaujali vápennopieskové murovacie bloky Sendwix od KM Beta. Následne sme firmu kontaktovali. Vďaka prístupu ich obchodného manažéra to všetko do seba zapadlo," popisuje Lukáš. Jeho dom tak bol vyprojektovaný s dvojvrstvovým obvodovým plášťom – nosné murivo Sendwix v kombinácii s kontaktným zateplením polystyrénom.
INFORMÁCIE: Piesok, vápno, voda. Práve východiskové suroviny, spolu s technologickým postupom, sú základom pre unikátne vlastnosti blokov Sendwix. Vysoký podiel kremičitého piesku prináša veľkú objemovú hmotnosť 1 400 až 2 000 kg/m3. Steny tak vynikajú schopnosťou tlmiť vonkajší hluk a dobre akumulujú teplo. Vápno pridáva pevnosť - a to až 25 MPa. Nosná stena tak môže mať hrúbku iba 150 mm, čím zostáva viac miesta pre vnútorný priestor.
Ako murivo Sendwix víťazí nad hlukom? Nechali sme si to zmerať v akreditovanom laboratóriu.
Spolu s úsporou vnútorného priestoru a nadštandardnými akustickými a akumulačnými vlastnosťami hrala v prospech systému Sendwix aj ďalšiu vlastnosť. Bloky totiž môžu mať z výroby elektrokanálky, do ktorých je možné umiestňovať zvislé trasy elektrorozvodov. Ich osová vzdialenosť je podľa konkrétnej situácie 125 alebo 250 milimetrov, takže pokrývajú celý priestor domu. Spolu s pokládkou vodorovných trás pod tepelnú izoláciu podlahy, prípadne do stropných podhľadov, tak prakticky odpadá nutnosť pracného a časovo náročného drážkovania.
Rovnako ako pri murive, aj v prípade strešnej krytiny, bolo nutné vyriešiť zároveň niekoľko požiadaviek. Vzhľad, cenu a hlavne výdrž. Nielen tú technickú, ale aj estetickú. "Najskôr sme mali vo výbere všetky bežné varianty krytiny. Čoskoro sme vylúčili iné typy krytín, dôvodom bola hlučnosť. K strešnej krytine KM Beta sme sa dostali na základe referencie známych, "opisuje Lukáš. Na stavbu tak putovali palety so škridlami Beta.
Konkrétne išlo o variant v čiernej farbe a s povrchovou úpravou Prima. Ide o lesklé prevedenie, ktoré sa vyznačuje vysokou ochranou proti vzniku machov a lišajníkov. "To je pre nás kľúčové. Strecha sa nám páči tak, ako vyzerá teraz. A chceme, aby bola v rovnakom stave aj v horizonte ďalších desiatok rokov," podotýka Lukáš. Logicky potom tiež siahol aj po betónových doplnkoch v podobe prestupových škridiel pre odvetranie alebo anténu. Tým, že je všetko z rovnakého materiálu, zostane strecha vždy farebne jednoliata.
Kľúčové stavebné materiály na stavbu boli dodané prostredníctvom obchodného manažéra KM Beta. To malo okrem iného vplyv na veľmi presný prepočet spotreby ako základných prvkov, tak aj doplnkov. „Úprimne ma to až prekvapilo, aké nepatrné množstvo materiálu po dokončení murovania alebo pokládky krytiny zostalo,“ pridáva posledný postreh investor, ktorý svoju cestu k vlastnému bývaniu doviedol do úspešného konca.
TIP: KM Beta ponúka investorom a stavebníkom niekoľko variantov, ako zistiť spotrebu materiálu na stavbu. Prvou možnosťou je nahrať projektovú dokumentáciu cez webový formulár. V tomto prípade získa výpočet potrebných prvkov, presne podľa projektu. Riešenie ale existuje aj v prípade, keď projekt je len v investorovej hlave. Prostredníctvom webovej aplikácie stačí zadať niekoľko údajov o stavbe a ihneď získate predstavu o tom, čo budete potrebovať as akou cenou môžete zhruba počítať. Kalkulačky nájdete tu.
Zdroj fotiek: investor Lukáš
Začítajte sa do niektorého z našich predchádzajúcich článkov:
Regionálni manažéri KM Beta pôsobia po celej Slovenskej republike. Vyhľadajte toho najbližšieho k vám.
Využite naše kalkulačky materiálu prostredníctvom ktorých si jednoducho spočítate spotrebu daného materiálu.
Získajte jasnú predstavu o spotrebe a nákladoch na materiál pre vašu stavbu.
Kalkulačky materiálu