Vyhľadávanie
Čo so snehom na streche? Nenechajte ho rozbehnúť
Dátum publikovania
Tagy
Prvá stavebná pomoc
Sdílení

Padajúci sneh patrí k zime a mnohokrát môže prinášať radosť. Ale nie vtedy, ak padá zo strechy. V takom prípade to ukazuje na podcenenie situácie zo strany majiteľa domu. Keď šmýkajúci sa sneh  poškodí strechu, ide o nepríjemnú situáciu. Pokiaľ ale pri dopade na zem dôjde ku škodám na cudzom majetku alebo dokonca ku zraneniu, je zarobené na veľké problémy. Ako tomu predchádzať? Nepodceniť protisnehové opatrenia, nenechať sneh rozbehnúť.

Ak je strecha dobre dimenzovaná av bezchybnom technickom stave, nepredstavuje sneh nebezpečenstvo. Skutočné problémy vzniknú v okamihu, keď sa vrstva snehu ležiaceho na streche dá do pohybu. Vyčnievajúce prvky strechy môže vziať so sebou, škody napácha v úžľabiach alebo na odkvapoch. A tým to nekončí. Ohrozené je všetko, čo je pod hranou strechy – prístrešky, parkujúce autá, terasy, osoby.

_________________________________________________________________________________

POZOR: Za prípadné škody na majetku a zdraví – ktoré môžu ísť do státisícov – pritom vždy zodpovedá majiteľ nehnuteľnosti…

 

Ako začať? S mapou a teóriou.

Aké veľké problémy môže v mojom prípade sneh spôsobiť? Nemusíte dať na dojmy alebo spomínať na predošlé zimy. Pre Slovenskú republiku je k dispozícii podrobná mapa snehových oblastí. Jednotlivé lokality sú rozdelené do ôsmich kategórií podľa nadmorskej výšky a predpokladaného zaťaženia strechy snehom.

Práve zaradenie do snehovej oblasti, spolu so sklonom strechy, je pre stanovenie rozsahu opatrení zásadné. Celú problematiku navyše podrobne rozvádzajú technické normy. Ideálne by tak všetko mala riešiť už projektová dokumentácia.

„Ak konkrétne riešenie priamo v projekte zahrnuté nie je, máme spracované snehové schémy. V nich definujeme početnosť aj rozmiestnenie jednotlivých prvkov. Sú na našich webových stránkach aj v technickej príručke,“ hovorí Pravdomil Gebauer z KM Beta.

Čo zabrzdí sneh?

Základným prvkom obmedzujúcim riziká sú protisnehové škridly. Majú úplne jasnú a najdôležitejšiu úlohu – zabrániť snehu ležiacemu na streche, aby sa v celej vrstve a veľkej ploche dal do pohybu. V prípade betónových strešných škridiel radu Beta a Hodonka toto prevedenie poznáte na prvý pohľad podľa tvarovaného prstenca. Pri modeli Rota, ktorý stavia na čistú líniu, sa potom na tento účel používajú prídavné kovové háky.

Ako sme už spomínali, rozmiestnenie protisnehových čkridiel aj ich počet sú práce pre odborníkov – projektantov. Pomôcť môže aj naše výpočtové oddelenie. Okrem sklonu strechy a snehovej oblasti je totiž potrebné riešiť aj detaily. Príkladom sú zo strechy vystupujúce prvky v podobe komínov digestora, anténnych stožiarov alebo odvetrania kanalizácie. Nad nimi musia byť snehové opatrenia posilnené.

Ale to nie je všetko. Určite sa neuspokojte len s radami od stola, hoci sú od odborníkov. Posúdenie situácie priamo na mieste je nevyhnutné. „Môžu sa objaviť okolnosti, ktoré vyžadujú dodatočné úpravy či posilnenie protisnehových opatrení. Tu môže svojimi skúsenosťami pomôcť priamo realizačná firma či kvalifikovaný remeselník,“ upozorňuje Pravdomil Gebauer.

_______________________________________________________________________________

POZOR: Práve z nepochopenia toho, na čo slúžia protisnehové škridly, pramení častá chyba. Tou je inštalácia protisnehových škridiel alebo hákov len do spodnej časti strechy, mnohokrát do jedného alebo dvoch radov. Pohybu snehu to nezabráni a paradoxne to môže napáchať väčšiu škodu než tam, kde opatrenia úplne chýbajú. Protisnehové škridly musia byť v celej ploche strechy.

Keď už hrozí pád...

Druhou kategóriou ochrany pred snehom a ľadom sú zábrany – protisnehové mreže, prípadne guľatiny. Projektované sú skôr pre domy vo vyššej kategórii snehové mapy, ale uplatnenie nájdu aj v nižších polohách. Vhodné je umiestnenie v smere ku komunikáciám, nad balkónmi alebo vchodom. Tieto prvky, všeobecne sneholamy rôznych konštrukcií, navyše chránia odkvapy pred zapadaním.

Sneholamy môžu byť aj zaujímavým estetickým doplnkom strechy.

„V tejto súvislosti je nutné upozorniť na ďalšiu častú chybu – zábrany by nemali byť inštalované samostatne, teda bez protisnehových škridiel či hákov. Veľká masa rozbehnutého snehu môže poškodiť nielen zábrany, ale aj strechu,“ pripomína Pravdomil Gebauer.

Riešenie pre hotové strechy

Protisnehové opatrenia je možné vykonať aj dodatočne na hotovej streche. Typicky sa to rieši inštaláciou protisnehových hákov. Aj pre nich platia rovnaké schémy definujúce frekvenciu a rozmiestnenie. Pokiaľ ide o starší dom, nechajte ale radšej strešnú konštrukciu skontrolovať statikom. A pamätajte, že zodpovednosť nesiete vy. Preto tiež vždy kupujte produkty od výrobcov s certifikáciou.


Čo s fotovoltikou

Fotovoltické panely. Na strechách sa dajú vidieť stále častejšie. Ich obstaranie mení pravidlá toho, ako vnímať sneh na streche. „V tomto prípade žiadne protisnehové opatrenia neexistujú a ani nie sú žiaduce. Sneh jednoducho bude schádzať. Je teda potrebné riešiť to, čo by sa mohlo pri páde snehu stať,“ hovorí Pravdomil Gebauer. Vhodné je napríklad posunutie odkvapových žľabov hlbšie pod hranu strechy a hlavne odstránenie všetkých predmetov, ktoré by mohli byť pádom snehu poškodené.

Iná je situácia, ak majú byť panely na tej časti strechy, ktorá je smerom k verejne používanej komunikácii.

„Univerzálne odporúčanie nie je. Starostlivo by som zvážil, či do toho vôbec ísť. Pokiaľ iná možnosť nie je, tak určite inštalovať len do hornej polovice strechy. Vo zvyšnej ploche potom doplniť protisnehové tašky či háky a nezabudnúť na zábrany,“ dodáva expert KM Beta.

Odporúčame

Vyhľadajte najbližšieho regionálneho manažéra na 3 kliky!

Regionálni manažéri KM Beta pôsobia po celej Slovenskej republike. Vyhľadajte toho najbližšieho k vám.

    Kalkulačky materiálu

    Využite naše kalkulačky materiálu prostredníctvom ktorých si jednoducho spočítate spotrebu daného materiálu.
    Spočítať