Vyhľadávanie
Kedy rekonštruovať strechu? Nečakajte na poslednú kvapku
Autor
KM Beta a.s.
Dátum publikovania
Dátum aktualizácie
Články podľa témy
Sdílení

Krytina za hranicou životnosti, zatekanie do konštrukčných vrstiev, mechanické poškodenie. V týchto prípadoch nie je o nutnosti rekonštrukcie pochýb. Strecha moderného domu dnes ale plní mnoho úloh a na jej renováciu existujú aj také dôvody, ktoré na prvý pohľad nie sú ani vidieť. Ktoré sú to? Čo si postrážiť? A s kým počítať?

Ak sa bavíme o streche, zďaleka sa nejedná len o krytinu. Tá je síce dôležitou, ale nie jedinou súčasťou strešného plášťa. Strecha potom funguje bezchybne len vtedy, ak sú všetky časti správne navrhnuté, zhotovené a udržované v kondícii. Ukážeme si modelové situácie, kedy je kompletná rekonštrukcia strechy vhodná alebo dokonca nutná.

INFORMÁCIE: Pri rekonštrukciách alebo modernizácii strechy na starom dome je možné rad investícií vykonávať bez stavebného povolenia. Do tejto kategórie môže spadať pokojne aj výmena kompletnej strešnej krytiny. Stavba strechy nemusí byť dráma. Prehľadne sa tejto téme venujeme tu.

Keď niečo doslúži. Alebo úplne chýba…

Prehľad nemožno začať inak, než tou najbežnejšou situáciou, kedy je krytina mechanicky poškodená alebo za hranicou svojej životnosti. Do strešného plášťa sa tak dostáva vlhkosť, prípadne zateká. Tu nie je nad čím premýšľať, okamžitá rekonštrukcia je jediným riešením. "Dochádza k degradácii nosných konštrukcií. Pri dlhšom vystavení vlhkosti to môže skončiť aj narušením statiky. Sprievodným javom sú plesne a výskyt drevokazných húb," vysvetľuje technický konzultant KM Beta Vlastimil Sova.

Ďalším častým dôvodom na rekonštrukciu je často zle navrhnutý a zrealizovaný strešný plášť. "Ani pri relatívne nových strechách nemusí byť stav ideálny. Fólie, ktoré sa v 90. rokoch používali ako doplnková hydroizolačná vrstva, dnes už nemusia svoju úlohu plniť," vysvetľuje Vlastimil Sova. Ide pritom o dôležitý funkčný prvok. Krytina nikdy nie je úplne prachotesná ani vodotesná, čo sa KM Beta konštrukčnými úpravami (napr. zvýšeným vnútorným rebrom vo vodnej drážke) snaží potláčať. Aj tak ale, v prípade defektu fólie alebo pokiaľ nebola použitá vôbec, môže vetrom hnaný dážď či sneh skončiť v strešnom plášti.

Problémom môže byť aj chybne vykonaná montáž kontralát. Tie okrem iného zaisťujú, aby medzi fóliou a strešnou krytinou vznikol dostatočný odvetrávaný priestor. "Dnes je najfrekventovanejší rozmer kontralát 60 na 40 milimetrov. Predtým sa ale používali neštandardné prvky s nižším profilom, pokojne aj obyčajné dosky s výškou iba 25 milimetrov. Odvetrávanie však funguje správne len vtedy, ak na každý dĺžkový meter odkvapovej hrany máme 200 štvorcových centimetrov,“ dodáva Vlastimil Sova.

 

Meníme dispozíciu, pridávame technológie


Medzi situácie, kedy je oprava strechy nutná, patrí budovanie obytného podkrovia. V takom prípade musí byť strešný plášť v stopercentnej kondícii – od parozábrany cez izoláciu až po strešnú krytinu. Inak hrozí, že naša investícia bude časom znehodnotená.

Na pozore sa treba mať aj v prípade inštalácie fotovoltaickej elektrárne na staršiu strechu. Základná úvaha je jednoduchá. Životnosť fotovoltaických panelov je 25, pokojne až 30 rokov. Je tak nutné, aby to isté vydržali aj všetky prvky našej strechy. Stavebníctvo sa totiž vyvíja, technológie aj znalosti sa výrazne posunuli. Pri posudzovaní stavu tak môžeme dôjsť k záveru, že strecha podľa dnešných kritérií už vlastne nefunguje a v perspektíve ďalších 20 rokov nastanú problémy.

TIP: V ponuke strešného systému Beta sú okrem základných škridiel aj doplnky, ktoré predstavujú funkčné riešenie pripravené na inštaláciu fotovoltiky – napríklad škridly konzolové, škridly hadicových a káblových prestupov. Tieto prvky zaisťujú bezpečné a spoľahlivé vedenie káblov cez strešný plášť. Vaša nová strecha na starom dome bude tak bezpečne chránená.

Aké sú teda situácie, kedy je nutné alebo veľmi vhodné začať uvažovať o rekonštrukcii? Ponúkame stručný prehľad siedmich typických situácií, v ktorých sa môže ocitnúť každý majiteľ nehnuteľnosti.

Prehľad na stiahnutie tu.

Detaily, ktoré si zaslúžia veľkú pozornosť

Okrem samotného strešného plášťa a nosnej konštrukcie je na streche niekoľko miest, ktoré majú taktiež zásadný vplyv na funkčnosť. Ide napríklad o hrebenáče. Pri starších stavbách bežne vidíme ich uloženie do malty, čo rozhodne nie je podľa dnešných pravidiel a predpisov možné. Ďalšie problematické miesta môžeme nájsť v úžľabiach – často chýbajúce alebo nefunkčné tesniace lišty. Samostatnou kapitolou sú odkvapy a ich zvody. Ich poškodenie alebo nedostatočné dimenzovanie spôsobuje zamáčanie fasády, prípadne základov.

Kde hľadať pomoc? Priamo u výrobcu

Ak ste dospeli k rozhodnutiu strechu modernizovať alebo rekonštruovať, počítajte s nami. A nejde len o strešnú krytinu s kompletným sortimentom doplnkov. Vieme ponúknuť niekoľko rýchlych ciest k cenovej kalkulácii, pokojne aj poradiť s výberom realizačnej firmy.

  • kalkulačka materiálu

Ak máte projektovú dokumentáciu, spočítame vám materiál aj jeho cenu úplne presne. V prípade, že tak ďaleko ešte nie ste, môžete si prostredníctvom webovej aplikácie spočítať orientačné náklady sami.

  • odporučenie realizačnej firmy

Po celej Českej republike a Slovensku máme sieť regionálnych manažérov. Tí sú okrem iného schopní odporučiť stavebníkom preverenú realizačnú firmu.

Často sa pýtate: 

Ako spoznať zlú strechu?

Dôvodov na rekonštrukciu strechy je veľa. Napríklad keď už neplní svoju funkciu - zateká do konštrukcie alebo je mechanicky poškodená. V takom prípade treba konať čo najskôr. Niekedy je ale dôvod prostý: strecha skrátka nie je esteticky príťažlivá a dom si zaslúži lepšiu. 

Ako zistiť kadiaľ zateká?

V prvom kroku je potrebné obrátiť sa na odborníka, ktorý strechu dôkladne prezrie a navrhne ďalšie patričné ​​kroky. 

Ako opraviť zatekajúcu strechu?

Zverte sa do rúk odborníkov. Po celej Českej republike a Slovensku máme sieť regionálnych manažérov. Tí sú okrem iného schopní odporučiť vám preverenú realizačnú firmu.

Začítajte sa do niektorého z našich predchádzajúcich článkov:

 

Odporúčame

Vyhľadajte najbližšieho regionálneho manažéra na 3 kliky!

Regionálni manažéri KM Beta pôsobia po celej Slovenskej republike. Vyhľadajte toho najbližšieho k vám.

    Kalkulačky materiálu

    Využite naše kalkulačky materiálu prostredníctvom ktorých si jednoducho spočítate spotrebu daného materiálu.

    Spočítať

    Získajte jasnú predstavu o spotrebe a nákladoch na materiál pre vašu stavbu.

    Kalkulačky materiálu
    Kalkulačky materiálu